Grupa wiekowa 4 – latki
Temat tygodniowy: Wielkanoc
Temat dnia: Babeczki wielkanocne
Czwartek 1.04.2021r.
- Zabawa Gdzie były schowane pisanki?
Rodzic pokazuje dzieciom kartonowe kolorowe pisanki. Dziecko ogląda je, a potem się odwraca. Rodzic chowa pisanki w różnych miejscach. Dziecko szuka pisanek. Potem dziecko określa, gdzie znalazły swoje pisanki.
- Zabawa inscenizacyjna Pieczemy ciasto.
Rodzic proponuje dziecku wspólne pieczenie ciasta na niby.
Dziecko wyobraża sobie, że trzyma w rękach miskę, w której będzie mieszał poszczególne składniki ciasta, i kolejno naśladuje gesty rodzica: ucieranie mąki z masłem, otrzepywanie rąk z mąki, wycieranie o fartuszek, wbijanie czterech jajek – sięganie prawą ręką za lewe ramię, hop – uderzenie o ramię, stuk – rozbicie, chlup – wrzucenie jajka do miski, siup – wyrzucenie skorupki przez prawe ramię; zmiana ręki; wyrabianie rękami, wałkowanie, dodawanie rodzynek, wkładanie do foremki i pieczenie. Potem – wąchanie upieczonego ciasta i jedzenie.
- Rozmowa na temat świątecznych ciast.
− Jakie ciasta znajdują się na stołach w waszych domach w czasie Wielkanocy?
− Które ciasta lubicie najbardziej?
- Zapoznanie ze sposobem wykonania prac.
Rodzic proponuje dziecku upieczenie małych, ucieranych babeczek
- Umycie rąk , założenie fartuszków i chusteczek na głowy.
- Pokaz potrzebnych składników, nazywanie ich przez dziecko: mąka pszenna, mąka ziemniaczana, jajka, masło, cukier, proszek do pieczenia, zapach cytrynowy, olej.
- Łączenie składników za pomocą miksera.
- Smarowanie foremek pędzelkiem maczanym w oleju.
- Wlewanie ciasta do foremek (do połowy foremki).
- Pieczenie w kuchni
- Ozdabianie wystudzonych babeczek z wykorzystaniem polewy czekoladowej, lukru w różnych kolorach, posypki cukrowej.
Przepis na ucierane babeczki
Składniki
3 jajka
1 kostka masła
1 szklanka cukru
1 łyżka proszku do pieczenia
½ szklanki mąki ziemniaczanej
1 szklanka mąki pszennej zapach cytrynowy olej do smarowania foremek
(Z tej porcji wychodzi około 20 małych babeczek lub jedna duża babka).
Sposób wykonania
Jajka utrzeć za pomocą miksera z cukrem na puszystą masę. Wsypać proszek do pieczenia, dodać pół zapachu cytrynowego, zalać roztopionym, gorącym masłem, a następnie dodać pozostałe składniki i zmiksować. Wylać do foremek wysmarowanych olejem. Piec około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 150 stopni. Po wyjęciu z piekarnika położyć na wilgotnej ściereczce, a potem wyjąć z foremek i wystudzić.
- Zabawa dydaktyczna Co jest mi potrzebne?
Zabawa polega na rozróżnianiu ruchów związanych z określoną czynnością oraz określaniu przydatności przedmiotów potrzebnych do jej wykonania.
Rodzic pokazuje dziecku, np. ściereczkę do kurzu (zmiotkę i szufelkę, pojemnik na wodę do spryskiwania kwiatów…), inne przedmioty potrzebne do sprzątania przed świętami oraz do przygotowywania świątecznych potraw. Wykonuje nią ruchy naśladujące ścieranie kurzu. Potem dziecko naśladuje tę czynność.
Przebieg zabawy.
Na stoliku obok rodzica znajdują się przedmioty potrzebne do wykonywania czynności. Rodzic naśladuje czynność zamiatania. Po wykonaniu ruchu prosi dziecko o nazwanie tego, co robił. Po podaniu nazwy czynności dziecko przynosi odpowiedni przedmiot.
Od nauczyciela wspomagającego:
– Proszę o zwracanie uwagi dziecku na poprawne stosowanie przyimków;
– W drugiej zabawie zamiast zabawy na niby można użyć różnych mas plastycznych lub naturalnych składników znajdujących się w kuchni (zabawa sensoryczna);
– Podczas przygotowywania wypieku ważne jest, aby dziecko pomagało opiekunowi w zależności od swoich możliwości. Uczymy wtedy dziecko współpracy, samodzielności, uważnego słuchania i wykonywania poleceń oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
– Proszę zwracać uwagę na to, aby dziecko w miarę możliwości wypowiadało się pełnymi zdaniami.
Miłej zabawy J