12 kwietnia 2021 -Poniedziałek
TEMAT KOMPLEKSOWY: Z KULTURĄ ZA PAN BRAT
TEMAT DNIA: POZNAJEMY WIARĘ WE WŁASNE SIŁY
Cele: poznawanie wartości ,,wiara we własne siły”, rozpoznawanie i nazywanie emocji
- (827) Gimnastyka poranna dla dzieci w domu 🙂 – YouTube
- „Legenda o Smoku Wawelskim” – czytanie utworu i rozmowa na temat wiary we własne siły, jaką prezentował szewc Skuba.
- ,,Legenda o Smoku Wawelskim ‘’Weronika Kostecka Czy wiecie, co upamiętnia krakowski pomnik smoka stojący u stóp Wawelu? Ten potwór jest na szczęście z metalu i nikomu nie może zrobić krzywdy, ale jego pierwowzór nie na żarty nastraszył mieszkańców Krakowa. Dawno, dawno temu, tak dawno, że nikt już nawet nie pamięta, kiedy dokładnie to się wydarzyło, w pieczarze pod Wawelskim Wzgórzem zamieszkał najprawdziwszy, straszliwy smok ziejący ogniem. Gdy wydawał z siebie złowrogi ryk, drżały ściany wszystkich domów, a nawet ściany zamku, w którym mieszkał król Krak. Smok polował na pasące się owce i inne zwierzęta. Pożerał je, a gdy tylko ponownie zgłodniał, znów wyruszał na łowy, wprawiając w przerażenie wszystkich mieszkańców. Zdarzało mu się też porywać bezbronne dziewczęta. Ze strachu o swoje córki i żony krakowianie sami zaczęli podrzucać mu pod jaskinię tłuściutkie owce z nadzieją, że gdy potwór się naje, nie będzie polował. Wszyscy jednak drżeli na myśl, że w końcu zabraknie zwierząt… Król Krak rozmyślał od rana do wieczora, jak się pozbyć smoka. Ogłosił nawet, że śmiałek, który zabije potwora, dostanie w nagrodę rękę królewskiej córki. Kolejni rycerze stawali do walki ze smokiem, ale żaden z nich nie zdołał go pokonać. Tym, którzy mieli szczęście, udawało się uciec; innych smok pożerał, i to razem ze zbroją. Królewna płakała, król nie spał po nocach ze zmartwienia, a mieszkańcy byli coraz bardziej przerażeni. Któregoś dnia do zamku przybył szewczyk Skuba i skłonił się przed królem.– Wiem, jak uwolnić Kraków od tego podłego potwora! – obwieścił.
Król wysłuchał całego planu.
„To się może udać!” – pomyślał. Jeszcze tego samego dnia szewczyk zamknął się w swoim warsztacie i przystąpił do pracy, dodając sobie odwagi wesołą piosenką:
Może nie jestem rycerzem, ale w swój rozum wierzę!
Wiem, jak Kraków ocalić, król mnie na pewno pochwali!
Potwór nie będzie już szkodzić.
Król mnie za to nagrodzi!
Oto, co wymyślił Skuba: zdobył gdzieś piękną, owczą skórę, wypełnił ją siarką i smołą, a następnie zszył wszystko tak zręcznie, że wypchana owca wyglądała jak żywa. Nad ranem podrzucił ją pod smoczą pieczarę. Gdy tylko smok się obudził i poczuł, że jest głodny, wypełzł na zewnątrz i zauważył smakowicie wyglądającą, tłuściutką owcę. Rzucił się więc na nią i połknął w całości, mlaszcząc z apetytem olbrzymim smoczym jęzorem. Minęło jednak zaledwie kilka chwil, gdy uczucie sytości ustąpiło miejsca straszliwemu pożarowi żołądka. Potwór poczuł, jak gdyby ogień trawił go od wewnątrz! Z upiornym jękiem smok rzucił się do brzegu Wisły i chcąc ugasić pragnienie, począł pić wodę; pił i pił, aż napęczniał tak bardzo, że nagle pękł z hukiem i rozpadł się na milion kawałków!
Mieszkańcy Krakowa wiwatowali na cześć sprytnego szewca, a król Krak dotrzymał słowa: wkrótce Skuba i królewna stanęli na ślubnym kobiercu. Skuba opływał od tej pory we wszelkie dostatki, żal mu było jednak porzucić swoje ulubione zajęcie… dlatego nadal szył poddanym buty!
Zadajemy dziecku pytania:
-Jaki straszliwy potwór mieszkał dawno temu w Krakowie?
-Co stawało się z rycerzami, których król wysyłał do walki z potworem?
-W jaki sposób Skuba zgładził potwora?
-Czy szewczyk pokonałby smoka, gdyby nie wierzył w siebie i swój plan?
4.Słuchanie piosenki ,,Smok wawelski”
Smok Wawelski – piosenka dla dzieci – Bing video
- Zabawa ruchowa ,,Smoku do pieczary”. Włączamy dowolną muzykę Dziecko porusza się swobodnie. Kiedy muzykę na chwilę zatrzymamy dajemy hasło: smok do pieczary! Dziecko wchodzi pod położony na podłodze koc.
- „Kiedy i dlaczego trudno nam uwierzyć w siebie?” – rozmowa z dzieckiem na temat tego, czego nie lubi robić z powodu braku wiary w siebie.
Czuję zakłopotanie, gdy…boję się ,że wyda się że coś złego zrobiłem
-wstydzę się mówić…
- Pokoloruj smoka wawelskiego.