Temat: CZYM RÓŻNI SIĘ PISANKA OD KRASZANKI?
Cele: doskonalenie sprawności manualnej podczas ozdabiania jaj; wzmacnianie więzi społecznych w gronie rodzinnym
„Dziwne kroki” – zabawa ruchowa, naśladowcza.
Dzieci chodzą swobodnie Rodzic po kolei wymienia, czyj chód dzieci mają naśladować. Chodźcie jak: kwoka z jajem, świąteczny zajączek, pisklak, który dopiero wykluł się z jajka, brykający baranek.
Zajęcia o emocjach – radość, zadowolenie z wykonanej pracy.
Wielkanocne pisanki – słuchanie wierszyka i rozmowa na jego temat. Wielkanocne pisanki
Dominika Niemiec
Czekam na Wielkanoc, na czekoladowe króliczki i kurki.
A! I jeszcze czekam na słodkie mazurki.
A przy tym wszystkim jestem wyjątkowo zadowolona,
bo mama będzie na pewno niezmiernie zdziwiona,
gdy zobaczy przeze mnie samodzielnie przygotowane
pisanki i kraszanki, pięknie malowane.
Są w paski i w kropki, z kwiatkami i jednolite,
wszystkie mają na sobie wzorki znakomite.
Są przepiękne i w koszyczku czekają na święta.
Dzięki nim każdy będzie o tradycji pamiętać,
by iść na wybitki. Wielkanocne, kolorowe jajka zdobywać.
Zadowolona będę jeszcze bardziej, gdy będę w tej grze wygrywać.
Rodzic rozmawia z dziećmi na temat wiersza: Jak się czuje dziewczynka, oczekując na Wielkanoc? Co przygotowała na Wielkanoc? Jak wyglądają przygotowane przez dziewczynkę jajka? Tłumaczymy dzieciom, co to są wybitki. Gra polegała na toczeniu, np. po stole, pisanek lub kraszanek tak, aby się ze sobą zderzyły. Te jajka, które zostały stłuczone, przechodziły na własność osoby, której pisanki czy kraszanki pozostały całe.
„Wielka pisanka” – praca plastyczna, ćwiczenie grafomotoryczne.
Dziecko otrzymuje długie pasy kolorowego jasnego kartonu z prostym dowolnymi szlaczkami narysowanymi ołówkiem. Dzieci flamastrem poprawiają narysowane szlaczki po śladzie. Następnie układamy przed dziećmi duży arkusz papieru, dzieci przyklejają do niego swoje paski ze szlaczkami, jeden pod drugim. Po przyklejeniu wszystkich pasków Rodzic rysuje na arkuszu kontur dużego jajka i wycina je z arkusza. W ten sposób powstaje oryginalna pisanka.
„Czas na wybitki” – tradycyjna zabawa wielkanocna.
Wybieramy jedno z wcześniej ufarbowanych jaj. Dobieramy się w pary. Bawimy się w tradycyjną zabawę – „wybitki”. Jedna osoba stuka delikatnie czubkiem ufarbowanego jajka o jajko przeciwnika. Ten, którego skorupka jajka pęknie, przegrywa i oddaje swoje jajko przeciwnikowi, który tym samym wygrywa tę potyczkę. Następnie spośród osób, które wygrały, tworzy się nowe pary i gra się powtarza. Gdy wszystkie rozgrywki się zakończą, przeliczamy, ile jajek udało się zebrać. Wygrywa ta osoba, która zebrała najwięcej jajek, bo to ona miała jajko o najtwardszej skorupce. Wygrani zostają nagrodzeni brawami
Zestaw ćwiczeń ruchowych.
– „Które dalej” – dzieci siadają wzdłuż jednej linii, każde ma przed sobą jedno jajko ugotowane na twardo. Na znak dzieci mocno popychają jajko. Wygrywa ta osoba, której jajko poturlało się najdalej.
– „Jajka do koszyczka!” – dzieci siedzą na dużym obwodzie koła. Pośrodku koła kładziemy obręcz, może być zrobiona ze sznurka. Na słowo: start wszystkie dzieci turlają jajka do obręczy. Wygrywa to dziecko, którego jajko najszybciej się znalazło w środku obręczy.
–„Jestem pisanką” – dzieci zwijają się w kulkę i turlają się swobodnie po dywanie.
Pisanka czy kraszanka? W zależności od metody wybranej do ich dekoracji kolorowe jajka noszą przeróżne nazwy. Mamy:
- Pisanki – do ich wykonania konieczny jest wosk i ostro zakończone narzędzie. Ostrzem nanosi się wosk na skorupkę, a później barwi się całe jajko.
- Skrobanki, Drapanki – jajko jest najpierw barwione w jednym kolorze, a później wyskrobywany jest na nim wzór.
- Kraszanki – jajka barwione na czerwono; symboliczny kolor. Podobno, gdy Maria Magdalena dowiedziała się o zmartwychwstaniu Jezusa, w domu znalazła wszystkie jajka czerwone. Obdarowała nimi Apostołów, dzieląc się nowiną. Jajka te miały następnie zamienić się w ptaki i odfrunąć do nieba na znak zmartwychwstania.
- Malowanki – wielkanocne jajka malowane na jednolity kolor, inny niż czerwony.
- Naklejanki – na skorupki nakleja się papierowe wycinanki.
- Wyklejanki/Oklejanki – jajka zdobi się, tworząc na nich przeróżne wzory poprzez naklejanie traw, listków, kwiatków, papieru włóczki, itp.
- Wydmuszki – najbardziej kruche ze wszystkich cudeniek. Z surowego jajka trzeba delikatnie wydmuchać zawartość, a później, jeszcze delikatniej, przyozdobić w dowolny sposób. O ile się nam nie potłuką, mogą sobie spokojnie czekać do następnych świąt i na pewno nie zabiją nas swoim zapachem.