Temat tygodnia: Dbamy o naszą planetę
Temat dnia: Ekoprzyjaciele
Cele:
- Rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej
- Kształtowanie umiejętności wykorzystywania różnych materiałów w pracy plastycznej
- Jedzie pociąg – zabawa ruchowa połączona z opowieścią. Rodzic mówi: Jedziemy na wycieczkę do lasu, by dowiedzieć się, co to takiego ekologia. Znam pewną sowę, która może nam wyjaśnić, co to takiego i czy to jest ważne. Wszyscy domownicy ustawiają się w pociąg. Rodzic wyznacza osobę, która będzie prowadziła pociąg. Wybranej osobie wręcza czapkę maszynisty. Wszyscy poruszają się, śpiewając piosenkę na melodię Jedzie pociąg z daleka (autor nieznany).
Jedzie pociąg
Dorota Augsburg
Jedzie pociąg z daleka,
na nikogo nie czeka.
Konduktorze łaskawy
zawieź nas do lasu,
nie zrobimy hałasu.
Chcemy, chcemy do sowy,
do sowy mądrej głowy.
Ciuch , ciuch, ciuch, ciuch…
Gdy rodzic podniesie czerwone kółko, pociąg zatrzymuje się, a rodzic ogłasza nazwę stacji: Stacja czysty lasek. Wszyscy wychodzą z pociągu i spokojne maszerują po domu, tak jakby spacerowały po lesie. Rodzic prosi, by dzieci poszukały sowy mądrej głowy, która wyjaśni im, co znaczy tajemnicze słowo ekologia. Domownicy szukają w domu maskotki sowy, którą rodzic wcześniej schował. Gdy domownicy odszukają sowę, siadają w kole.
- Co to jest ekologia – słuchanie wiersza D. Klimkiewicz i W. Drabika połączone z rozmową.
Co to jest ekologia
Danuta Klimkiewicz, Wiesław Drabik
Ekologia – mądre słowo,
a co znaczy? – powiedz, sowo!
Sowa chwilkę pomyślała
i odpowiedź taką dała:
To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko, w paru zdaniach,
o wzajemnych powiązaniach
między nimi, bo to wszystko,
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować
– powiedziała mądra sowa.
Rodzic rozkłada obrazki: zwierząt, lasu, rzeki, ptaków. N. pyta dzieci: Co to jest ekologia?; Czy możemy niszczyć środowisko?
- „Echo na instrumentach” – zabawa muzyczna. Rodzic daje dziecku różnej wielkości plastikowe butelki, groch, ryż, kaszę. Dziecko przesypuje produkty do butelek z użyciem łyżek i lejków. Następnie z pomocą rodzica zakręca butelki. Można je ozdobić kawałkami kolorowego papieru samoprzylepnego. Po zrobieniu instrumentów dziecko siada. Rodzic wygrywa prosty rytm, który dziecko powtarza, używając swoich instrumentów.
- „Ekoludek” – praca plastyczno-techniczna z surowców wtórnych. Dziecko wykonuje ekoludka z różnych dostępnych materiałów, np.: rolek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych, kolorowych gazet, pudełek po produktach spożywczych, włóczki, nakrętek plastikowych. Dziecko wykonuje z pomocą rodzica ekoludka według własnych pomysłów.