Temat tygodnia: Polska to mój dom
Temat dnia: Symbole Narodowe – flaga
Cele:
- poznanie flagi – symbolu narodowego
- kształtowanie tożsamości narodowej
- budzenie przywiązania do swojego kraju
- Barwy ojczyste – zapoznanie z wierszem Cz. Janczarskiego.
Barwy ojczyste
Czesław Janczarski
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel – serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
Rodzic wyjaśnia dziecku słowo flaga. Demonstruje dziecku flagę narodową. Omawia jej wygląd, zwraca uwagę na kolorystykę i ułożenie kolorów.
- „Stolica Polski” – zabawa dydaktyczna.
Rodzic rozkłada pocztówki przedstawiające najbardziej znane miejsca w Warszawie, np.: Zamek Królewski, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Syrenkę Warszawską, Grób Nieznanego Żołnierza. Zachęca dziecko do swobodnych wypowiedzi na temat oglądanych obrazków. Pyta: Czy widziałeś te miejsca w Warszawie?. Rodzic mówi: Warszawa jest stolicą Polski. Wyjaśnia dziecku znaczenie słowa stolica i pokazuje, gdzie jest na mapie.
- Wars i Sawa – słuchanie legendy W. Chotomskiej.
Wars i Sawa
Wanda Chotomska
Dawno, bardzo dawno temu, nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars. Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zarzucić sieci, usłyszał piosenkę: Siedem fal mnie strzeże i siedem błyskawic. Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi. Piosenkę śpiewała dziewczyna. Głos miała tak piękny, słodki i dźwięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili: – Nie boję się niczego! – zawołał. Wskoczył do swojej łodzi i popłynął. Ledwo jednak odbił od brzegu, rozpętała się straszliwa burza. – Roztrzaskamy ci wiosła! – syczały błyskawice. – Porwę twoje sieci na strzępy! – ryczał wicher. – Zatopimy łódź! – groziły fale. Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już w środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: pół rybę, pół dziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała tarczę i miecz. I nagle… zmieniła się w piękną dziewczynę. – Na imię mam Sawa – powiedziała. – Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta. A potem było jak w bajce: Żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa. Rosło miasto nad Wisłą – dzielna, piękna Warszawa. Fale płyną jak dawniej… Wiatr powtarza piosenkę. – Jaki herb ma Warszawa? – Syrenkę!
Rozmowa na temat legendy. Rodzic pyta: Jak miał na imię rybak?; Jak miała na imię dziewczyna, którą postanowił uratować rybak?; Jak wyglądała dziewczyna?; Co straszyło rybaka?; Co Wars dostał od dziewczyny?; Jakie miasto założyli Wars i Sawa?; Nad jaką rzeką powstało miasto Warszawa?
- Wykonanie flagi ( według wybranej metody). Flagę można pokolorować kredkami, farbami, zrobić wydzierankę lub rozciągać plasteliną.