- Zabawy z wykorzystaniem powłoczki na poduszki:
a. wyścig syren – umawiamy się, że powłoczka jest ogonem syreny, dziecko wchodzi nogami do środka powłoczki, wyobraża sobie, jak porusza się syrena (np. skacząc, porusza się do przodu), w zabawie może uczestniczyć też rodzic, rodzeństwo…
b. pełzające gąsienice – uczestnicy zabawy wchodzą do pasa w powłoczkę, pełzając na brzuchu, poruszają się, udając gąsienice (uciekające przed deszczem, wygrzewające się na słońcu, zjadające zielone liście na drzewie,…)
c. skoki przez rzeczkę – przygotowujemy dwie powłoczki i umawiamy się, że podłoga zamieniła się w rzekę, za pomocą dwóch powłoczek trzeba przez nią przejść na druga stronę: dziecko wchodzi na jedną powłoczkę, a drugą rzuca przed siebie, następnie wskakuje na nią i podnosi powłoczkę zza pleców, rzuca nią przed siebie i wskakuje na nią, itd. aż przejdzie na drugą stronę, możemy po drodze poustawiać dodatkowe przeszkody…
d. bieg na dwie różne nogi – dziecko i rodzeństwo (lub rodzic) wkładają po jednej nodze do powłoczki i razem próbują dojść do wyznaczonego miejsca na metę…
e. bitwa na poduszki – to dobra okazja, żeby się porządnie zmęczyć, uwaga jednak na przedmioty dookoła, aby ich nie zniszczyć, warto też na początku umówić się pewne zasady, np. nie uderzamy się w twarz, nie uderzamy z całych sił, … - Twórcze pudełko: do pudła kartonowego wkładamy np.: karton po jajkach, karton po soku, sznurki, gumkę recepturkę, zakrętkę, patyczki, rurki, inne rzeczy z gospodarstwa domowego, kolorowy papier, nożyczki, klej, …Zadaniem dziecka jest stworzenie z tych rzeczy, co podpowiada mu wyobraźnia…
- Konstrukcja z gazet: z kartek starych gazet zwijamy rulony i sklejamy je z dłuższego boku, następnie z rulonów budujemy konstrukcje np. mebli, budowli…
- Wspólne opowiadanie bajki: rodzic (lub starsze dziecko) rozpoczyna opowiadać wymyśloną przez siebie bajkę, jakąś historię. Następnie prosimy dziecko, aby powiedziało, co mogło się wydarzyć dalej, po pewnym czasie znów zmieniamy się w opowiadaniu historii. Wytłumaczmy dziecku, że wszystkie pomysły są dobre, że każdy może wymyślać, co tylko chce. Chwalimy dziecko za każdy pomysł.
- Teatr w twoich butach: uczestnicy zabawy kładą na środku pokoju swoje buty, następnie wybrana osoba zakłada buty innej osoby i wyobraża sobie, że jest tą osobą – wczuwa się w jej emocje. Rodzic może „założyć” buty swojego dziecka i udawać, że jest rozkapryszony, dziecko w butach dorosłego podpowiada, jak ma się zachować rodzic w butach dziecka, możecie w ten sposób odgrywać różne sytuacje i rozmowy.
- Obrus pełen miłości: potrzebujecie papierowego obrusa, można też połączyć kilka arkuszy szarego papieru, każdy uczestnik rysuje na obrusie, (dorosły może też pisać) flamastrami, kredkami rzeczy, które kojarzą się z miłością, z marzeniami, przyjemnościami. Możecie też coś dokleić na obrus, fotografię, obrazek z gazety, własnoręcznie zrobioną dekorację … Takim obrusem ubierzcie stół na szczególne okazje lub kiedy chcecie spędzić ze sobą czas całą rodziną…
- Miłosne karteczki: dla rodziców – pomyślcie o tych wszystkich rzeczach, które kochacie w swoich dzieciach, zapiszcie je słowem lub obrazkiem na małych karteczkach, następnie pochowajcie je w widocznych miejscach, dziecko ma za zadanie je odnaleźć. Zabawę można zmienić, aby to dziecko narysowało karteczki dla rodziców, pochowało je, a rodzic odnajduje…
MIŁEJ ZABAWY!