PROPOZYCJE ĆWICZEŃ NA KONCENTRACJĘ UWAGI, ABY DZIECI BARDZIEJ ŚWIADOMIE KIEROWAŁY SWOJĄ UWAGĘ NA JEDNEJ RZECZY I POTRAFIŁY ZREZYGNOWAĆ CHWILOWO Z ZAJMOWANIA SIĘ CZYMKOLWIEK INNYM
Drodzy Rodzice, zachęcam do cierpliwego uczenia się z dziećmi koncentracji i wyrozumiałości dla nich, ponieważ nie jest to łatwa nauka. Samo upominanie dziecka: „Skup się wreszcie…” na niewiele się zda. Trening uwagi można zamienić w zabawę. Zanim przystąpicie do zabaw, porozmawiajcie z dziećmi, czy to dobrze być skoncentrowanym, do czego potrzebne nam skupienie (np. do zapamiętywania, dla bezpieczeństwa na ulicy,…) Ważne, abyśmy po zabawie pochwalili dziecko za jego wytrwałość, czas trwania ćwiczenia dobieramy, aby dziecko miało szansę osiągnąć sukces. Przypomnijmy dziecku w sytuacji, gdy nas nie słucha, jak dobrze mu szło w zabawie.
Na koniec proponuję ćwiczenia relaksacyjne, gdyż zrelaksowane dzieci potrafią się lepiej koncentrować, lepiej zapamiętywać, są emocjonalnie bardziej zrównoważone.
MIŁEJ ZABAWY!
- Zabawa: co tam było?– rozkładamy przed dzieckiem 4-5 elementy (stopniowo możemy zwiększać zbiór elementów), dziecko przygląda się im i po chwili rodzic je przykrywa, następnie dziecko ma je wymienić z pamięci. W innej wersji chowamy jeden przedmiot, gdy dziecko ma zamknięte oczy i prosimy, aby odgadło, czego brakuje.
- Zabawa: trzy kubeczki – przygotowujemy trzy kolorowe kubeczki (np. po jogurtach), pod każdym pojemnikiem chowamy jakiś drobny przedmiot. Zmieniamy kolejność kubków i pytamy dziecko, co pod którym się znajduje.
- Zabawa: kierujemy krokami – rodzic chowa w pokoju jakiś przedmiot i mówimy dziecku, że może go znaleźć, gdy go na niego naprowadzimy. Rodzic kieruje dziecko wskazówkami: zrób dwa kroki do przodu, teraz jeden krok w lewo, znów dwa kroki do przodu…
- Zabawa pamięciowa: lista zakupów – rodzic rozpoczyna zdanie: Idziemy do sklepu po… tu rodzic wymienia jedną rzecz, następnie dziecko wymienia rzecz, którą wymienił rodzic i dodaje swoją, następnie rodzic powtarza wymienione rzeczy i dodaje swoją… i tak na zmianę: raz rodzic, raz dziecko powtarzają coraz dłuższą listę zakupów.
- Zabawa: lustro – stajemy naprzeciwko dziecka i prosimy, aby naśladowało nasze ruchy jak w lustrze, potem zamieniamy się rolami – dziecko pokazuje, rodzic powtarza ten sam ruch.
- Zabawa: rysunek na plecach – dziecko siada przed nami odwrócone plecami, mówimy, że będziemy rysować palcem na plecach dziecka różne obrazki, dziecko ma odgadywać, co to jest (koło, trójkąt, buzia, serduszko, krzyżyk, kreska, słoneczko, itp.)
- Zabawa: co słychać? – kładziemy się z dzieckiem na podłodze, zamykamy oczy i wsłuchujemy się w dźwięki z otoczenia przez około minutę, następnie rozmawiamy o tym , co kto usłyszał.
- Zabawa: co się zmieniło? – prosimy, aby dziecko przyjrzało się uważnie, co znajduje się w pokoju, następnie dziecko wychodzi na chwilę za drzwi, rodzic w tym czasie zmienia położenie jednej rzeczy lub ją chowa. Dziecko wraca do pokoju i przygląda się, co się zmieniło. W następnej kolejności dziecko może coś wymyśleć zagadkę dla rodzica.
- Zabawa: rzeźba – prosimy, aby dziecko przyjęło wygodną dla siebie pozycję, teraz mówimy, że na chwilę zamieniamy je w rzeźbę, a dziecko ma za zadanie nie poruszyć się przez około minutę.
- Zabawa: wytrzymałe oko – prosimy, aby dziecko wygodnie stanęło lub usiadło, następnie aby skupiło wzrok na wyznaczonym punkcie, w zasięgu jego wzroku. Prosimy, aby dziecko nie odrywało wzroku od tego punktu tak długo, jak tylko da radę.
- Zabawa w uważne słuchanie: słuchaj i odnajduj – rodzic wymienia rożne przedmioty, znajdujące się w domu i prosi, aby dziecko je wszystkie odnalazło.
- Inne zabawy na koncentrację uwagi: szukanie różnic w obrazkach, bierki, budowanie jak najwyższej wieży z drewnianych klocków, układanie obrazków według wzoru, gry planszowe.
- Zabawa relaksacyjna: co mi powie cisza – dziecko leży wygodnie na plecach, powoli się wycisza, prosimy, aby miało zamknięte oczy i aby zakryło dłońmi uszy. Mówimy do dziecka: „Posłuchaj teraz, co mówią twoje rączki”. Dajemy dziecku około minuty na wsłuchiwanie się w ciszę. Następnie prosimy, aby dziecko położyło ręce wzdłuż ciała i mówimy: „Czujesz jakie masz ciepłe uszka? Otwórz oczy, wyciągnij się, zrób głęboki oddech… Jesteś wypoczęty i masz dużo energii”
- Zabawa relaksacyjna oparta na wizualizacji: relaks w wyobraźni: prosimy, aby dziecko położyło się wygodnie i zamknęło oczy. Spokojnym tonem opowiadamy dziecku o tym, że wyjechało właśnie w podróż do ciepłych krajów, gdzie świeci słońce, grzeje ciepły piasek, szumi morze, śpiewają mewy, czujesz rozluźnienie, twój umysł odpoczywa… Rodzic wymyśla rzeczy, które mogą być miłe dla dziecka według własnej inwencji.