02.06 Wtorek
Temat dnia: CZY MOGĘ KOGOŚ ODWIEDZIĆ?
Cele: zapoznanie dzieci z zasadami dobrego wychowania obowiązującymi gości i gospodarzy; rozwijanie umiejętności śpiewania w grupie.
„Jestem kulturalny” – zabawa integracyjna.
Rodzic gra na dowolnym instrumencie, dzieci poruszają się po pokoju. Gdy Rodzic mówi:
– dzień dobry – dobieramy się w pary i, trzymając się za ręce, wykonujemy dwa przysiady,
– do widzenia – zmieniamy parę, robimy haczyki i podskakujemy wokoło,
– przepraszam – zmieniamy parę i przybijamy piątki
„Nad przepaścią” – zabawa z elementami równowagi.
Rozkładamy dwie skakanki wzdłuż pokoju. Mówimy dzieciom: To lina, pod nią jest przepaść, zapraszam odważne przedszkolaki do przejścia na drugą stronę. Dzieci z wyciągniętymi na boki rękoma po kolei idą po skakankach jak po linie (stopa za stopą).
„Jak się zachować, gdy do kogoś przychodzimy i gdy kogoś zapraszamy?” – rozmowa na temat zasad dobrego wychowania na podstawie doświadczeń dzieci i wiersza Kwoka Jana Brzechwy. https://www.youtube.com/watch?v=DEYO0J78ycw
Dzieci siedzą w kręgu. Rodzic czyta wiersz lub odtwarza piosenkę Kwoka z filmu Akademia Pana Kleksa. https://www.youtube.com/watch?v=W97etrfuJik
Kwoka Jan Brzechwa
Proszę pana, pewna kwoka
Traktowała świat z wysoka
I mówiła z przekonaniem:
„Grunt to dobre wychowanie!”
Zaprosiła raz więc gości,
By nauczyć ich grzeczności.
Osioł pierwszy wszedł, lecz przy tym
W progu garnek stłukł kopytem.
Kwoka wielki krzyk podniosła:
„Widział kto takiego osła?!”
Przyszła krowa. Tuż za progiem
Zbiła szybę lewym rogiem.
Kwoka, gniewna i surowa,
Zawołała: „A to krowa!”
Przyszła świnia prosto z błota.
Kwoka złości się i miota:
„Co też pani tu wyczynia?
Tak nabłocić! A to świnia!”
Przyszedł baran. Chciał na grzędzie
Siąść cichutko w drugim rzędzie,
Grzęda pękła. Kwoka wściekła.
Coś o łbie baranim rzekła
I dodała: „Próżne słowa,
Takich nikt już nie wychowa,
Trudno… Wszyscy się wynoście!”
No i poszli sobie goście.
Czy ta kwoka, proszę pana,
Była dobrze wychowana?
Zadajemy dzieciom pytania: Dlaczego kwoka zaprosiła gości? Co zrobili: osioł, krowa, świnia, baran? Co zrobiła gospodyni – kwoka? Kwoka źle się zachowała jako gospodyni. Była niemiła, krzyczała, wyśmiewała swoich gości. Goście nie uważali i zniszczyli dom kwoki. Jak należy się zachowywać, gdy zaprosi się gości? Jak należy się zachować, gdy idzie się do kogoś w gości?
Zestaw ćwiczeń ruchowych.
– „Do celu” – Ustawiamy na środku dużą piłkę. Metr od niej rysujemy linię, na której stają dzieci. Każde dziecko otrzymuje woreczek gimnastyczny (mogą być skarpety zwinięte w kulkę), którym stara się trafić w piłkę. Po dwóch kolejkach Rodzic zwiększa odległość, z której dzieci rzucają woreczkami.
– „Szczur” – dzieci stoją w kręgu, Rodzic wchodzi do środka i kręci skakanką dookoła własnej osi, tuż nad ziemią. Dzieci przeskakują przez skakankę. Komu się to nie uda, próbuje jeszcze raz.
„Czy mogę kogoś odwiedzić?” – zabawa dydaktyczna.
Dzielimy domowników na dwie grupy. Pierwsza grupa wychodzi z sali i za chwilę puka do drzwi. Druga grupa – dzieci w sali – odpowiada: Proszę. Pierwsza grupa wchodzi, mówiąc: Dzień dobry. Druga grupa odpowiada: Dzień dobry. Podają dłonie gościom na przywitanie. Rodzic mówi: Zapraszamy gości, proszę usiąść. Wszyscy siadają. Rodzic „gospodarz” mówi: Co macie ochotę robić? Pierwsza grupa odpowiada, np. Chcemy śpiewać i tańczyć. Druga grupa wymienia znane piosenki np.: Misiowata hulajnoga, Jadę pociągiem prawdziwym… Pierwsza grupa wybiera utwory do śpiewu i tańca. Rodzic odtwarza wybrane piosenki. Wszyscy razem tańczą i śpiewają. Pierwsza grupa mówi: Dziękujemy za zaproszenie i miłą zabawę. Do widzenia. Druga grupa odpowiada: Do widzenia. Dziękujemy. Podają dłonie gościom na pożegnanie. Rodzic podpowiada dzieciom, co należy mówić w danych sytuacjach.
Grupa przyjaciół” – wykonanie ludzików z rolek papieru toaletowego.
Dzieci wykonują ludziki: z rolek papieru toaletowego robią tułów, z papieru kolorowego – głowę, nogi i ręce, a z krepiny – włosy. Ustawiają wykonane postaci w kręgu i opowiadają o nich. Wspólnie bawią się ludzikami.
Zajęcia rozwijające.
Rodzic wspiera dzieci, doskonaląc ich umiejętności przeliczania (przeliczanie wykonanych ludzików).